Jak zagęścić trawnik?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak sprawić, aby trawa równo rosła? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak sprawić, aby trawa równo rosła? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Marzysz o gęstym, zielonym trawniku? Jeśli tak, a twój wygląda marnie musisz koniecznie przeczytać nasze wskazówki w 5 krokach, które nauczą Cię jak prawidłowo zagęścić trawnik.

Na wygląd naszego trawnika wpływa kilka ważnych czynników. Przede wszystkim na zły jego wygląd mogą wpływać błędy przy zakładaniu czyli złe przygotowanie ziemi pod siew, niskiej jakości mieszanka traw, a także nieodpowiednia pora siewu. Można, również do tego dodać nieprzyjazne środowisko, które nie jest dostosowane do potrzeb trawy i obecność kretów. Piękny trawnik można uzyskać w 5 krokach, a wszystko na ten temat znajdziesz poniżej.

Pierwszy krok – koszenie

Przed przystąpieniem do zagęszczania trawnika musisz zabrać się za koszenie. Jego regularne i odpowiednie wykonanie pozwoli na wzmocnienie trawy. Koszenie powinno odbyć się o odpowiedniej porze i na odpowiedniej wysokości. Wśród ogrodników specjalistów panuje niepisana zasada, że ciąć powinno się przynajmniej na wysokości od 2 do 6 cm. W przypadku trawy gazonowej i pól golfowych jest to 2 cm, a przy trawnikach rekreacyjnych najwyżej. Pamiętaj jednak o tym, aby dopasować wysokość koszenia do gatunku trawy i naszych potrzeb. Nie kieruj się podanymi wskazówkami na ślepo, bo możesz uzyskać odwrotny efekt od oczekiwanego.

Drugi krok – pJozbądź się chwastów!

Zanim przejdziesz do kolejnych kroków regeneracji trawnika musisz pozbyć się chwastów, które niszczą murawę. Metody walki z chwastami można rozróżnić na ekologiczną i chemiczną. Druga opcja jest znacznie szybsza, ponieważ użycie herbicydów niszczy wszystkie rośliny dwuliścienne, pozostawiając tylko źdźbła trawy. Metoda ta jednak może powodować zagrożenie dla innych roślin w ogrodzie, ponieważ wystarczy tylko podmuch wiatru przy wykonywaniu oprysku i nasze rośliny mogą zostać spalone. Opcja ekologiczna to nic innego jak mechaniczne wyrwanie chwastów. Jest to na pewno żmudna praca pochłaniająca czas, ale będziemy mieć pewność, że wszystko w około jest bezpieczne.

Trzeci krok – napowietrzanie

Źle rosnąca trawa może oznaczać zbyt zwartą ziemie, dlatego wykonuje się napowietrzanie gleby czyli aerację. Czynność tą wykonuje się przy użyciu aeratora ręcznego bądź mechanicznego.

Czwarty krok – nawożenie i dosiewanie

Po wykonaniu wszystkich trzech kroków powyżej możemy zabrać się za dosianie trawy. Przede wszystkim trzeba skupić się na tym jaki gatunek nasion trawy wybrać na trawnik, aby miało to swój efekt. Na rynku mamy wiele mieszanek traw, które świetnie nadają się do zagęszczania trawnika. Dosiewanie warto zrobić za pomocą siewnika, ponieważ będzie to wykonane równomiernie. Poza tym możemy do tego dodać również nawóz.

Piąty krok – podlewanie

Ostatnim krokiem jest podlewanie. Najlepiej sprawdzi się strumień wody, który będzie zbliżony do naturalnych opadów deszczu. Tak naprawdę ilość wody zależy od gleby jaką posiadamy. Trzeba to dostosować, a będziemy cieszyć się pięknym trawnikiem.

Zobacz także: https://blog-trawnikowy.pl/jaki-gatunek-nasion-trawy-wybrac-na-trawnik/