Opieka nad ogrodem – co musisz o niej wiedzieć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak sprawić, aby trawa równo rosła? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak sprawić, aby trawa równo rosła? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Mając dom z ogrodem, na pewno co roku czekają Cię obowiązki na temat jego pielęgnacji, by zawsze wyglądał ładnie. Kluczową sprawą jest, więc odpowiednie zapoznanie się z rzeczami, które musimy wykonać w ogrodzie. Poniżej znajdziesz podstawowe zabiegi, które należy wykonywać co sezon.

Opieka nad ogrodem, czyli murawa

Jeśli wydaje Ci się, że trawnik utrzymasz w dobrej kondycji i wyglądzie tylko przez samo koszenie, to jesteś w wielkim błędzie. Jest to proces bardziej złożony! Choć koszenie to też ważny czynnik nie możemy zapomnieć o takich zabiegach, które będą oczyszczać naszą murawę oraz wpływać na jej wzrost. Przede wszystkim powinniśmy wykonywać:

  • Areacje, czyli dotlenienie gleby oraz wyeliminowanie wszelkich chwastów czy mchu. Polega ona na nakłuwaniu darni przynajmniej na 8 cm głębokości, czyli mamy tutaj rzeczywisty wpływ rozrost naszej trawy w ogrodzie, Do tego typu zabiegu na pewno przyda się nam aerator. Takie napowietrzanie wykonuje się 2 razy w roku na wiosnę i jesień.
  • Wertykulacje, czyli czynność polegająca na nakłuwaniu darni, ale nie aż tak głęboko, jak w przypadku areacji. Nakłucia są zdecydowanie na mniejszej głębokość oraz jest ich więcej. Celem tego jest pozbycie się martwych źdźbeł trawy oraz zrobienie przestrzeni dla tych nowo wyrastających. Wertykulacja ułatwia przedostawaniu się tlenu, wody oraz światła w głąb gleby, co przyspiesza wzrost. Wykonujemy ją na przełomie marca/kwietnia oraz września/października.

Zabiegi pielęgnacyjne na drzewach i krzewach

Opieka nad krzewami czy drzewami w naszym ogrodzie to, również to, o czym musimy pamiętać. Przeważnie dbanie o takie rośliny to po prostu podcinanie suchy gałęzi oraz formowanie kształtu, w którym drzewa lub krzewy mają rosnąć. W zależności od typu roślin w naszym ogrodzie przycinanie może odbywać się w różnych porach roku. Jednak najczęściej jest to wczesna zima albo przedwiośnie.

Czego nie wolno robić w ogrodzie?

Pielęgnacja ogrodu ma swoje zakazy, które należy przestrzegać. Poniżej znajdziesz kilka czynności, które musisz koniecznie unikać.

  1. Nie koś trawy, która jest mokra. Poczekaj do momentu, gdy nie będzie padać.
  2. Nie opryskuj roślin w swoim ogrodzie preparatami chwastobójczymi lub grzybobójczymi w momencie, gdy są to dni bardzo nasłonecznione oraz przy silnym wietrze.
  3. Nie podlewaj ogrodu w słoneczne popołudnia oraz wieczory. Najlepiej robić to rano bądź późnym wieczorem, gdy nie ma słońca.

Ważnym aspektem na temat opieka nad ogrodem jest nawożenie roślin odpowiednimi nawozami, które będą dostarczać im potrzebnych witamin oraz minerałów. Dobra opieka nie powinna jednak tylko dotyczyć ogrodu, ale również innych rzeczy takich jak np. strony internetowej. Więcej o tym przeczytasz na stronie Sirius Pro.