Jak pozbyć się skoszonej trawy z ogrodu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak sprawić, aby trawa równo rosła? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak sprawić, aby trawa równo rosła? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kiedy skończą się w ogrodzie prace porządkowe, zwykle pozostaje problem, co zrobić z pozostałościami typu gałęzie, całe uschłe krzewy, zeschłe liście itd. Natomiast nawet kilka do kilkunastu razy do roku może zaistnieć problem: co zrobić ze skoszoną z trawników trawą?

Pielęgnacja trawnika

Trawnik to jeden ze stałych elementów wielu ogrodów. Nic więc dziwnego, że właściciele ogrodów dokładają wszelkich starań, aby trawniki wyglądały jak najlepiej. Przygotowują odpowiednio teren, sieją konkretny rodzaj trawy i koszą ją w stosownych odstępach czasu. Jednak pozostaje później zdecydować, co zrobić ze ściętą trawą? Zdarza się, że firma wynajęta do pielęgnacji ogrodu zabiera ją wraz z innymi pozostałościami po pracach ogrodowych. Jednak nie zawsze można na to liczyć.

Co warto wiedzieć o skoszonej trawie?

Pierwszym rozwiązaniem jest pozostawienie pokosu na trawniku. Możliwość ta sprawdza się szczególnie, gdy ścięte źdźbła nie są zbyt długie, a trawa przed skoszeniem była młoda i miękka. Pozostawiona na trawniku, szybko się utylizuje w naturalny sposób. Nie zaszkodzi to trawnikowi, a wręcz przeciwnie. Trzeba jednak mieć tu na uwadze, że im dłuższe, starsze i twardsze źdźbła, tym dłużej będą się rozkładały.

Druga możliwością jest przeniesienie skoszonej trawy na grządki z kwiatami i użycie jej jajko ściółki. Należy tu jednak pominąć kwiatostany samych traw oraz innych roślin obecnych ewentualnie na trawniku.

Jeżeli w ogrodzie znajduje się kompostownik, skoszoną trawę można składować właśnie w takim miejscu.

Zastosowanie kosiarki mulczującej

Aby problem skoszonej trawy rozwiązać już w momencie koszenia, warto używać kosiarki z funkcją mulczowania, tj. rozdrabniania i rozrzucania świeżo skoszonej trawy po trawniku w jak najmniejszych drobinach. Decydując się na takie koszenie, warto jednak powtarzać tę czynność stosunkowo często – nawet co dwa tygodnie.

Skoszona trawa jako odpad naturalny

Jeżeli żadne z powyższych rozwiązań nie wchodzi z jakichś powodów w grę, trawę można potraktować jako odpad naturalny i wrzucić do stosownego kontenera, który może służyć kilku gospodarstwom domowym. Firma wywożąca odpady będzie opróżniała taki pojemnik w terminach zgodnych z umową.

Istotne jest też to, aby skoszonej trawy nie przetrzymywać do czasu wywozu śmieci w workach z tworzywa sztucznego (plastik) zwłaszcza, gdy od koszenia do odbioru odpadów ma minąć przynajmniej kilka dni. Istnieje wtedy ryzyko gnicia i powstania niezbyt przyjemnego zapachu.

Jest więc kilka możliwości wykorzystania lub składowania skoszonej trawy. Wybór najlepszego rozwiązania zależy choćby od tego, czy ogród znajduje się na terenie miejskim, czy wiejskim, od jego wielkości oraz sposobu opieki nad ogrodem sprawowanej przez właściciela.

Przeczytaj także jak założyć trawnik na starym trawniku.