Jak założyć trawnik na starym trawniku?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak sprawić, aby trawa równo rosła? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak sprawić, aby trawa równo rosła? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Sianie trawy na starym trawniku jest dość trudne, ale możliwe i godne realizowania. Najpierw należy skosić starą trawę, później przeprowadzić wertykulację oraz aerację, czyli napowietrzanie całego trawnika. Pozwoli to poprawić stan całej powierzchni. Później należy zająć się łysymi miejscami, które są pozbawione trawy. Tam dosiewa się nową trawę, najlepiej tego samego gatunku, jak była. Trawnik warto też nawieźć i dostarczyć mu dobrych składników. Na wiosnę nawozi się produktem z dużą dawką azotu lub fosforu. Azot poprawia wzrost trawy, a fosfor daje mocny system korzeniowy. Doskonała jakość takich nawozów sprawia, że uzyskać można bardzo ładny trawnik.

Jeśli nie uda się odnowić trawnika to wówczas trzeba wymienić go na nowy

Stary trawnik usuwa się przekopując go lub stosując herbicydy. Przekopanie małych trawników jest łatwe, gdy jest to mały trawnik. Usuwa się ręcznie całą darń. Duże trawniki usuwa się dzięki stosowaniu herbicydów. Jest to szybki i łatwy sposób. Można wybrać Roundup, który jest skuteczny. 60 ml preparatu na 100 metrów trawnika pozwala usunąć trawę, czyli doprowadzić do jej uschnięcia. Później trzeba odczekać kilka tygodni na efekt końcowy. Po ok. 5 tygodniach można zacząć zakładać nowy trawnik. Do wyboru jest wysianie nasion trawy lub rozwinięcie trawnika z rolki. Ta druga opcja jest nieco droższa, ale godna uwagi. Nowy trawnik na starym wymaga większej ilości pracy, ale warto poświęcić czas i wysiłek, aby uzyskać doskonały efekt. Piękny trawnik jest ozdobą przydomowych ogródków, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Zdecydowanie warto taki trawnik założyć i cieszyć się jego wyjątkowym wyglądem. Piękny trawnik to coś, co koniecznie trzeba mieć.

Zakładanie trawnika krok po kroku

  1. Kosimy stary trawnik bardzo krótko
  2. Sypiemy kilkanaście worków czarnoziemu na stary trawnik
  3. Wyrównujemy teren walcem
  4. Sypiemy nową trawę na zagrabione miejsce
  5. Od góry sypie się trawę ziemią
  6. Ponownie trzeba trzeba przejechać walcem
  7. Podlewamy i czekamy na trawę.

Jest to dość tania metoda, kawa jest wysiewana z nasionek. Po kilku tygodniach można cieszyć się ładnym, nowym trawnikiem. Dodatek czarnoziemu zdecydowanie podnosi jakość takiego trawnika i przyśpiesza jego wzrost. Warto rozpatrzyć zakup nasion, ponieważ wysianie trawnika jest o wiele tańsze i łatwiejsze. Trawa z rolki jest gotowa od razu i ładnie się prezentuje. Można spokojnie korzystać z takiej trawy, jeśli nie mamy czasu na czekanie i posiadamy większą gotówkę na zakup takiej trawy oraz czas na położenie jej przy domu (najlepiej położyć trawę od razu, bez oczekiwania).