Uprawnienia SEP G1 G2 G3 – poznaj różnice

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak sprawić, aby trawa równo rosła? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak sprawić, aby trawa równo rosła? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czym różnią się uprawnienia G1, G2 i G3? To pytanie dość często pojawia się w przypadku osób początkujących, które nie mają wiedzy na ten temat. Z tego artykułu dowiesz się o różnicach w uprawnieniach elektrycznych.

Uprawnienia SEP G1

Osoba, która zdobyła uprawnienia G1 może obsługiwać, remontować, montować, konserwować oraz przeprowadzać kontrole i pomiary urządzeń, sieci i instalacji elektroenergetycznych. Uprawnienia te pozwalają na pracę przy:

– sieciach trakcyjnych,
– oświetleniu ulicznym,
– urządzeniach do elektrolizy,
– zespołach prądotwórczych,
– urządzeniach i sieciach do 1kV i więcej,
– urządzeniach elektrochemicznych

Uprawnienia SEP z grupy G2

Uprawnienia G2 potocznie nazywane są cieplnymi lub energetycznymi. Osoba, która zdobędzie takie kwalifikacje może przeprowadzać remont, obsługę, montaż, konserwację oraz pomiary i kontrolę. W kompetencji pracownika należy obsługa takich sprzętów jak:

– kotły parowe i wodne,
– turbin parowych,
– instalacji cieplnych i sieci,
– pieców przemysłowych,
– urządzeń do składowania,
– wentylatorów,
– sprężarek, pomp i ssaw

Uprawnienia SEP z grupy G3

Uprawnienia G3 to uprawnienia gazowe. Osoby, które ukończyły kurs i zdały egzamin SEP mogą zajmować się montażem, obsługą, remontem, konserwacją, kontrolą i pomiarami. Uprawnienia G3 zezwalają do pracy przy:

– magazynowaniu paliw gazowych,
– instalacjach i sieciach gazowych,
– turbinach gazowych,
– odbiornikach przemysłowych paliw gazowych od 50kV,

Wszystkie te uprawnienia SEP można zdobyć poprzez zapisanie się i ukończenie szkolenia stacjonarnie w jednej z siedzib Stowarzyszenia Elektryków Polskich w większych miastach lub kurs SEP online, który oferuje wiele firm w internecie oraz uzyskując pozytywny wynik z egzaminu państwowego, który przeprowadza komisja kwalifikacyjna. Uprawnienia SEP G1, G2 i G3 to najważniejsze kwalifikacje, które musi posiadać elektryk w naszym kraju. Szkolenie zawsze dzieli się na dozór i eksploatację.

Eksploatacja – to obsługa urządzeń.
Dozór – to sprawowanie nadzoru nad urządzeniami oraz pracownikami w czasie wykonywania ich czynności zawodowych.

Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia SEP z grup takich jak G1, G2 i G3 nie musisz mieć ukończonej żadnej szkoły technicznej. Wystarczy zapisać się na kurs SEP i zdać egzamin, a otrzymasz certyfikat potwierdzający zdobycie odpowiednich kwalifikacji. Posiadając takie uprawnienia elektryczne możesz podjąć prace w Polsce oraz zagranicą. Zapisz się już dziś na szkolenie i egzamin SEP!