Wiosenna pielęgnacja trawnika krok po kroku

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak sprawić, aby trawa równo rosła? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak sprawić, aby trawa równo rosła? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czas umyka nieubłaganie i już niebawem ponownie zawita do nas cudowna wiosna, a razem z nią coroczne ogrodowe prace. Każdy posiadacz ogrodu chciałby mieć przy domu piękny zielony dywan, jednak nie zawsze, szczególnie wiosną, trawa przejawia chęć współpracy. Jak zatem zadbać o trawnik?  Poniżej krótki poradnik.

Krok po kroku do pięknej, zielonej nawierzchni

Pierwszym z kroków jakie należy wykonać po zimie jest wertykulacja. Proces wertykulacji to nic innego, jak usunięcie zalegającej suchej trawy z nawierzchni trawnika. Jeżeli nasz dom okala mała powierzchnia trawnika, starą trawę można najzwyczajniej w świecie wygrabić. Jeśli jednak powierzchnia jest znacznie większa, z pewnością bardziej pomocny będzie wertykulator, który możemy nazwać „mechanicznymi grabiami”. Ząbki w które wyposażony jest wertykulator obracają się, a przy tym usuwają zalegające resztki trawy.

Jeśli pozostałości po ubiegłorocznym trawniku zostały już usunięte, kolejnym, bardzo ważnym krokiem jest napowietrzenie gleby, czyli fachowo nazywana aeracja. Zabieg ma na celu rozbicie zbitych korzeni, aby te lepiej chłonęły wodę i przede wszystkim, aby docierało do nich więcej życiodajnego tlenu. Znów bierzemy pod uwagę wielkość naszego zieleńca. Do małej powierzchni zupełnie wystarczające jest nakłuwanie nawierzchni widłami. Przy większej powierzchni, do pomocy poleca się kolejne przydatne urządzenie, tym razem jest to aerator. Jest to nic innego jak walec wyposażony w kolce. Przyśpiesza prace i równie skutecznie napowietrza glebę.

Pierwsze prace wykonane? Przechodzimy do kolejnego etapu, czyli do uzupełnienia braków w trawniku. Jeśli zaobserwowaliśmy, że miejscami pojawiły się brzydkie dziury, należy dany fragment odpowiednio spulchnić, a następnie nasiać w tym miejscu trawę, pamiętając oczywiście o regularnym podlewaniu. Jeżeli chcemy wspomóc wzrost trawy na takim wybrakowanym placu, można posypać zazieleniające się miejsce specjalnym nawozem, oczywiście wszystko z umiarem!

Piękna zielona trawa cieszy już nasze oczy i serca? Świetnie, ale to nadal nie koniec prac, które wręcz musimy wykonać. Korzystając z odpowiedniego nawodnienia, nawożenia i ciepła, trawa będzie rosła w mgnieniu oka, a co za tym idzie należy ją regularnie kosić, zwracając szczególną uwagę na to, aby używana przez nas kosiarka kosiła, a nie wyrywała trawy. Wykoszona trawa może być pozostawiona na powierzchni, z czasem rozłoży się i użyźni glebę.

Wspomnieliśmy już o nawożeniu i podlewaniu, a z tego korzysta nie tylko trawa. Bujna trawa nie pozwoli na to, by zagnieździły się w niech chwasty, jeżeli jednak takie się pojawią, należy je jak najszybciej usunąć wraz z korzeniami, aby nie były w stanie wydać nasion i się rozprzestrzenić. Równie pomocne jest w tym regularne koszenie.

Oby porady były pomocne, a każdy ogród tętnił życiem!

Przeczytaj także jak założyć trawnik na starym trawniku.