Jak założyć trawnik na starym trawniku?
Monstera to roślina, która na stałe zagościła w biurach wielu polskich firm jak i domach pasjonatów upraw doniczkowych. Jej uprawa jest niezwykle prosta, dlatego coraz częściej jest wybierana jako element dekoracyjny wielu domowych oranżerii. Dzięki charakterystycznemu kształtowi liści jest to roślina, która zadziwi każdego odwiedzającego nasz dom, dlatego warto już w tym sezonie letnim podjąć decyzję o rozpoczęciu jej uprawy. Jeżeli Twój dom do tej pory nie posiadał bogatej kolekcji roślin, które nadają wnętrzom aury tajemniczości i kreatywności to Monstera będzie z pewnością świetnym wyborem.
Naturalnym środowiskiem wegetacyjnym Monstery są tropikalne lasy Ameryki Środkowej. To właśnie w Południowym Meksyku oraz Panamie, czy wilgotnych lasach Hondurasu ta roślina ma najlepsze warunki do wzrostu i może osiągać nawet 10 metrów wysokości. Pnącza tej rośliny w warunkach naturalnych osiągają niewyobrażalne rozmiary, a liście tej rośliny mogą mieć nawet 100 cm długości i 70 cm szerokości.
W klimacie umiarkowanym roślina ta nie przetrwała by jednego sezonu zimowego, chociaż coraz cieplejsze zimy mogą skłaniać do stawiania innych prognoz na przyszłość dla swobodnego rozprzestrzeniania się tej rośliny. W każdym razie amatorom dzikiej i oryginalnej przyrody podrównikowego lasu nadal pozostaje hodowla doniczkowa w warunkach domowych lub szklarniowych.
Monstera hodowana w warunkach domowych zadowoli się temperaturą pomiędzy 18 a 25 stopni Celsjusza oraz dobrym naświetleniem przez większą część dnia. W zimie Monstera przetrwa nawet przy temperaturze 14 stopni. Trzeba pamiętać, że młode Monstery w warunkach naturalnych rosną w głębokim poszyciu lasu, gdzie światło słoneczne nie dociera w takich ilościach jak ma to miejsce w koronach drzew, dlatego w warunkach domowych najlepszym rozwiązaniem w przypadku uprawy młodych sadzonek Monstery jest miejsce osłonięte od mocnego nasłonecznienia. Młoda Monstera najlepiej będzie się czuła na wschodnim lub zachodnim parapecie. Zbyt mała ilość światła i półcień powodują mniejszy rozwój efektownie wyglądających dziur w liściach, co nie jest celem jej uprawy jako rośliny ozdobnej.
Uprawa Monstery najbardziej udaje się w przypadku podłoża złożonego z 75 % torfu oraz 25 % perlitu. Perlit to naturalna skała wulkaniczna wydobywana w rejonie Morza Śródziemnego. W ogrodnictwie pełni rolę spulchniacza oraz idealnie gromadzi wodę. Perlit jako wypełniacz podłoża dobrze komponuje się z potrzebami Monstery, gdyż roślina ta nie lubi zbyt częstego podlewania. Monsterę wystarczy podlewać co 7 dni, a zimą wystarczy jej podlewanie co drugi tydzień.
Podstawową czynnością pielęgnacyjną dla tej rośliny jest zraszanie, jednakże aby nasza roślinka odniosła z tego zabiegu maksymalną korzyść ważne jest dokładne wytarcie jej liści z kurzu. W przeciwnym razie liście Monstery zamiast chłonąć wodę będą pokryte nieprzepuszczającą wody warstwą kurzu, która dodatkowo w kontakcie z wodą zamieni się w trudną do usunięcia, lepką maź. Najlepiej przed zraszaniem przetrzeć delikatnie liście Monstery wilgotną szmatką. Zraszanie Monstery można wykonywać dwa razy w tygodniu. Woda do zraszania Monstery powinna mieć miękki odczyn z jak najmniejszą ilością wapnia. Wykorzystana do zraszania woda nie powinna być zimna.
Monstera hodowana w warunkach domowych ma do wyboru bardzo mało składników odżywczych, które w naturalnych warunkach pobiera wprost z gleby. Aby zaradzić niedoborom składników odżywczych warto wspomóc Monsterę nawozem dla roślin zielonych. Dobrym pomysłem jest, aby co jakiś czas uzupełniać jej niedobory roztworem wodnym takiego nawozu, wtedy składniki odżywcze szybko zostaną wchłonięte przez system korzeniowy rośliny. Zabieg ten najlepiej wykonywać co 3 tygodnie. Nawożenie Monstery można przerwać w trakcie sezonu zimowego.