10 Najlepszych kwiatów do łazienki

10 Najlepszych kwiatów do łazienki

Autor: Blog-Trawnikowy.pl

Łazienka to trudne środowisko dla roślin, jednak nic tak nie zdobi wnętrza, jak naturalna, bujna zieleń. Piękne kwiaty to miły dla oka dodatek oraz wspaniały akcent podkreślający aranżację. Egzotyczne pnącza wspaniale skomponują się z motywami bambusowymi, a wielkie liście ładnie podkreślą rys drewna na kaflach oraz ożywią modną szarość. Wybierając rośliny do łazienki, musimy jednak postawić na lubiące wilgoć odmiany.

Łazienka bez okna

Większość mieszkań w blokach wyposażona jest w łazienki bez okna. Ciemne, wilgotne pomieszczenie stwarza bardzo specyficzny mikroklimat, który lubią tylko niektóre kwiaty doniczkowe, ale brak światła słonecznego wcale nie musi być przeszkodą do ozdobienia tej przestrzeni soczystą zielenią. Udając się do kwiaciarni lub sklepu ogrodniczego, poszukujmy roślin cieniolubnych. W tej roli świetnie odnajdzie się dosyć popularny skrzydłokwiat o pięknych białych kwiatostanach, prosta w uprawie cibora zmienna, niebanalna paproć nefrolepis, znana wszystkim, nieco egzotyczna dracena oraz klasyczne anturium. Wszystkie te odmiany świetnie poradzą sobie ze sporadycznym dostępem promieni słonecznych, jednak musimy pamiętać o ich nawadnianiu. Poza utrzymującą się wilgotnością powietrza, niezbędne będzie regularne podlewanie i okresowe, krótkotrwałe wystawianie doniczek w bardziej nasłonecznione miejsca.

Łazienka z oknem

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami jasnej łazienki z dostępem do okna, pole do popisu jest znacznie większe. Istnieje wiele odmian kwiatów oraz pnączy, które poradzą sobie w wilgotnym i dobrze doświetlonym pomieszczeniu, jednak do absolutnej czołówki należy storczyk. Tą efektowną, egzotyczną roślinę najlepiej posadzić w przezroczystej doniczce, by jej korzenie także miały dostęp do światła. Aranżację słonecznej łazienki podkreśli również nieco trawiasta zielistka, monstera o imponujących liściach, nietypowy i barwny kroton lub bujna difenbachia. Tak samo, jak okazy do ciemnych pomieszczeń, rośliny te kochają dużą wilgotność powietrza oraz gorącą atmosferę, jednak mimo wszystko wymagają częstego oraz solidnego podlewania. Pamiętajmy też, by nie fundować tego typu kwiatom drastycznych zmian warunków. Nie przepadają one za skokami temperatur, przeciągami oraz brakiem dostępu do naturalnego światła.

Jak widać, trudny klimat panujący w naszych łazienkach wcale nie muszą być przeszkodą do posiadania pięknej hodowli roślin wpisującej się całą aranżację. Wystarczy, że wybierzemy pnącza oraz kwiaty lubiące wilgoć. Pamiętając o odpowiedniej pielęgnacji zapewnimy sobie imponującą kolekcję doniczkowych nasadzeń.

Sprawdź także 8 rzeczy, których nie wiesz o trawniku.

Warto kliknąć