Nicienie w ogrodzie mogą być pożyteczne

Nicienie w ogrodzie mogą być pożyteczne

Autor: Blog-Trawnikowy.pl

Nicienie mogą stanowić zagrożenie w ogrodzie. Niektóre odmiany jednak mogą być bardzo pożyteczne. Jak wykorzystuje się nicienie w ogrodzie? Podpowiadamy!

Nicienie – co to za organizmy?

Nicienie to drobne, podłużne organizmy, pasożyty, które żyją w glebie oraz w środowisku wodnym. Żywią się one korzeniami roślin. Inna nazwa tych mikroorganizmów to robaki obłe, mogą one osiągać od 3 milimetrów, do nawet 1 metra długości. Wśród nicieni wyróżnia się wiele gatunków, spośród których niektóre, np. glista ludzka, włosień kręty lub owsik ludzki, mogą być szkodliwe dla człowieka.

Nicienie w ogrodzie – kiedy nicienie mogą szkodzić?

Nicienie w ogrodzie mogą być szkodliwe, ponieważ niektóre gatunki, poprzez żerowanie, doprowadzają do obumarcia hodowanych roślin. Inwazję pasożytów można rozpoznać po charakterystycznych brązowych śladach na liściach i pędach. Charakterystyczny objaw rozwoju nicieni w ogrodzie to także karłowacenie roślin i ich części (np. kwiatów lub owoców). A jednak, pasożyty te, mogą być także pożyteczne.

Nicienie w ogrodzie – jak wykorzystuje się je w ogrodnictwie?

Niektóre gatunki nicieni są używane w ogrodnictwie do walki z innymi szkodnikami. Mowa o Heterorhabditis bacteriophora oraz Steinernema kraussei. To tzw. dobre nicienie, które mogą pomóc w walce ze szkodliwymi owadami oraz robakami (ponieważ je atakują), a także z… ptakami. Rozwijające się w murawie larwy robaków mogą bowiem wabić duże ilości ptaków, które, chcąc je wydziobać, mogą doszczętnie zniszczyć ogród i trawnik.

Preparaty z nicieniami w ofercie naszogrodniczy.pl

Na naszogrodniczy.pl znajdziesz dwa innowacyjne preparaty wykorzystujące nicienie ogrodowe. Są to Nemasys L oraz Nemasys G. Wystarczy je rozprowadzić w wodzie, by stworzyć lecznicze opryski do ogrodu.

Opryski tymi mieszankami dają skuteczne efekty już po pierwszym użyciu! Stosując preparaty zawierające nicienie, należy pamiętać o odpowiednim dawkowaniu, wszelkie szczegóły znajdziesz w załączonej instrukcji, a także na naszej stronie internetowej. Nemasys zawierający 50 milionów nicieni zakupisz u nas już za 119 złotych, natomiast większe opakowania (zawierające 250 milionów osobników) dostaniesz za niecałe 335 złotych.

Preparat pomoże Ci się pozbyć różnych szkodników glebowych, takich jak np. opuchlaki czy pędraki chrabąszcza majowego. Dzięki nim przywrócisz zdrowy wygląd swojemu trawnikowi, a także odbudujesz na nowo system korzeniowy hodowanych warzyw i owoców. Wystarczy zastosować je jednokrotnie, by cieszyć się ekologiczną i długotrwałą ochroną.

Warto kliknąć