Azofoska – uniwersalny nawóz ogrodniczy godny polecenia

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak sprawić, aby trawa równo rosła? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak sprawić, aby trawa równo rosła? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Azofoska to uniwersalny nawóz od dawna stosowany w rolnictwie. Ma on wszechstronne zastosowanie, dlatego używany jest zarówno do nawożenia trawników czy ogródków, jak i upraw wielkopowierzchniowych. Czym jest Azofoska? Jak jej używać? Kiedy ją stosować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz czytając poniższy artykuł.

Czym jest Azofoska?

Składniki

Azofoska jest wieloskładnikowym nawozem, którego skład chemiczny to: 13,6% azotu, 19,1% tlenku potasu, 6,4% dekatlenku tetrafosforu oraz 4,5% tlenku magnezu. W jego skład wchodzą również niezbędne mikroelementy, takie jak: cynk, bor, mangan, miedź, żelazo i molibden. Wszystkie te składniki są zbilansowane w taki sposób, aby rośliny otrzymały wszystkie składniki, które są im potrzebne do prawidłowego wzrostu.

Forma występowania

Nawóz sprzedawany jest w różnych formach, takich jak: granulki, pył, płyn oraz tabletki nawozowe. Zróżnicowana forma nawozu, w połączeniu ze zbilansowanym składem, sprawia, że może on być stosowany do niemal wszystkich upraw. Najczęściej wybieraną formą Azofoski jest granulat, gdyż jest on łatwy, a przede wszystkim bezpieczny, w stosowaniu. Po zastosowaniu nawozu plony są nie tylko większe, ale także łatwiejsze w przechowywaniu, gdyż dłużej zachowują świeżość. Natomiast nawożenie Azofoską trawników sprawia, że łatwiej się one rozkrzewiają, a wzmocniona nią trawa jest bardziej odporna na choroby.

Stosowanie Azofoski

Dawkowanie

Nawóz należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Nadmiar nawozu jest szkodliwy dla gleby – ma wpływ na jej zasolenie. Przy dawkowaniu nawozu istotne są także indywidualne preferencje rośliny, dlatego przed jego zastosowaniem trzeba sprawdzić, czy jest to wskazane.

Kiedy stosować?

Moment stosowania nawozu zależy od roślin jakie mamy zamiar nawozić, dlatego najlepiej zastosować się do prostego schematu:

  • trawniki – przed pierwszym koszeniem,
  • rośliny jednoroczne – przed siewem lub wysadzeniem,
  • rośliny wieloletnie – przed rozpoczęciem wegetacji.

Wszystkie rośliny należy nawozić równomiernie, aby nie doszło do zbyt intensywnego nawożenia. Najlepszym czasem na zastosowanie Azofoski jest wiosna, tuż przed siewem lub wysadzeniem roślin, gdyż zastosowanie tego rodzaju nawozu latem ma duży wpływ na zasolenie gleby – szczególnie w przypadku gleb ciężkich i mało przepuszczalnych. Azofoskę stosuje się wyłącznie na suche rośliny, a w przypadku deszczowej wiosny konieczne jest częstsze stosowanie, gdyż nawóz może zostać wymywany do głębszych warstw gleby, do których rośliny nie mają dostępu.